مشاوره رایگان شنبه تا چهارشنبه هر روز از ساعت 9صبح الی12:00ظهر درمحل کانون وکلای دادگستری استان همدان


نشست خبری رئیس کانون وکلای دادگستری استان همدان با اصحاب رسانه


کانون وکلای دادگستری در کشورهای توسعه یافته یکی از ارکان قدرت و تصمیم‎گیری است. این کانون با پیشینه 90 ساله در کشور در سال 1383 به شکل مستقل در استان همدان تشکیل شد. این مجموعه قدیمی‌ترین نهاد مدنی کشور است که از سال 1333 عضو اتحادیه وکلای دادگستری کل دنیا (IBA) شده است. هیأت مدیره کانون وکلا 5 نفر عضو اصلی هستند که با رأی مستقیم وکلای پایه یک دادگستری و طی یک انتخابات، تعیین می‌شوند. ریاست کانون نیز برای 2 سال است که هر فرد فقط برای 2 سال متوالی می‌تواند ریاست این مجموعه را داشته باشد.
اعضای هیأت‌مدیره‌های کانون‌های استان‌ها یک اتحادیه تحت عنوان اتحادیه سراسری کانون‌های وکلای دادگستری ایران (اسکودا) دارند که یک شخصیت مستقل است.
کانون وکلای استان همدان دارای 590 وکیل پایه یک و 90 کارآموز است و عضویت در کانون‌ وکلا از طریق آزمون‌هایی است که همه ساله توسط سازمان سنجش برگزار می‌شود.
برای یک وکیل ثبت‌نام، قبولی در آزمون عمومی و گذراندن دوره کارآموزی به مدت 18 ماه و سپس قبولی در آزمون اختبار و حضور در مراسم تحلیف و سوگند از بخش‌هایی است که باید سپری شود.
افراد بعد از قبولی به عنوان وکیل پایه یک پروانه دائم خود را می‌گیرند که این پروانه هر سال باید تمدید شود.
با این توصیف در نشستی که رئیس کانون وکلای استان داشت مباحثی از این مجموعه بیان شد که در زیر می‌خوانید:
به گفته رئیس کانون وکلای استان همدان، این کانون در همدان برای تمام افرادی که نیاز داشته باشند و از سوی دادگستری معرفی شوند، خدمات رایگان انجام می‌دهد. همچنین افرادی که توانایی مالی ندارند در صورت نیاز به وکیل ابتدا با حضور در جلسات مشاوره رایگان از خدمات کانون وکلا بهره‌مند می‌شوند.
مهدی غلامی‌جلالی افزود: در سال گذشته تاکنون 220 متهم که توانایی مالی نداشته‌اند از وکیل تسخیری در کانون وکلای دادگستری استفاده کرده‌اند و در کمیسیون معاضدت این کانون به اشخاصی که توانایی مالی ندارند وکیل رایگان معرفی می‌شود.
وی بیان کرد: مراجعات مشاوره‌های رایگان بیشتر پرونده‌های دعاوی خانوادگی بوده است و پس از پرونده‌های دعاوی خانوادگی، مسائل دعاوی مالی و اقتصادی بیشترین تعداد را به خود اختصاص داده است.
رئیس کانون وکلای دادگستری استان همدان از ارائه مشاوره حقوقی رایگان به ‎هزار و 154 نفر در همدان خبر داد.
وی افزود: کمیسیون معاضدت و جلسات مشاوره رایگان حقوقی از روز شنبه تا چهارشنبه هر هفته در اختیار نیازمندان قرار می‌گیرد.
رئیس کانون وکلای دادگستری استان گفت: پرونده‌های دعاوی خانوادگی و طلاق بیشترین تعداد پرونده‌های مشاوره را در کانون وکلای دادگستری همدان به خود اختصاص داده است.
غلامی‌جلال افزود: کانون وکلای دادگستری همدان بسیار مهجور و گمنام مانده است و باید تلاش شود کانون وکلا را به همگان معرفی کنیم تا مردم بتوانند از خدمات آن بهره ببرند.
وی بیان کرد: تاکنون 89 پرونده شکایتی علیه وکلا به ثبت رسیده به طوری که از این تعداد 2 نفر تعلیق شدند اما یکی از آن‌ها با حکم دادگاه رفع تعلیق شد. رئیس کانون وکلای دادگستری همدان در ادامه گفت: ابطال دائم پروانه کار یک وکیل هم انجام شده اما به این رأی اعتراض شده و پرونده هم اکنون در دیوان عالی کشور در حال بررسی است.
غلامی‌جلالی با بیان اینکه اکثر مردم از قوانین اطلاعی ندارند و عدم نتیجه‌گیری دلخواه از پرونده‌هایشان را به پای وکلا می‌نویسند، افزود: این امر موجب شکایت شهروندان از وکلا می‌شود.
وی در ادامه گفت: بهتر است مردم پیش از وقوع مشکلات و بستن قراردادهای مالی و اموری که فکر می‌کنند وجود یک وکیل در آن لازم است، به وکلا مراجعه و مشورت بگیرند.
رئیس کانون وکلای دادگستری استان ادامه داد: نبود بیمه‌های وکالت از مهمترین مشکلات بخش حقوقی کشور است.
وی افزود: اگر خانواده‌ها تحت پوشش بیمه وکالت قرار بگیرند، می‌توانند در مواقع نیاز در انتخاب وکیل با دستی باز انتخاب کنند.
غلامی‌جلالی همچنین با اشاره به مسأله فیش‌های حقوقی غیرمتعارف در جامعه گفت: کانون وکلا درباره مسائل سیاسی اظهار نظر نمی‌کند اما اگر از نظر ملی بخواهیم اظهار نظر کنیم باید گفت که گرفتن حقوق توسط افراد از دوحالت خارج نیست یا مربوط به ارگان خصوصی است و یا از بیت‌المال بودجه می‌گیرند.
رئیس کانون وکلای دادگستری همدان گفت: از حیث قانونی پرداخت‌کننده و دریافت‌کننده‌های حقوق‌های چند 10 میلیونی باید تحت پیگرد قانونی قرار بگیرند. وی افزود: در جامعه‌ای که مردم آن از نظر اقتصادی در تنگنا هستند و حقوق یک کارگر کمتر از یک میلیون تومان است، پس دریافت حقوق‌های نجومی در شأن جامعه ما نیست. غلامی‌جلال در پاسخ به سؤالی مبنی بر اینکه موضوع موازی‎کاری بین «کانون وکلای دادگستری» و «مرکز امور وکلا و مشاوران حقوقی» به کجا انجامید؟ گفت: در قانون بودجه برنامه سوم توسعه در سال 78 و 79، طبق ماده 187، به قوه قضاییه اجازه داده شد تا وکلایی را برای مدت 5 سال از طریق آزمون جذب کند.
وی بیان کرد: این در حالی است که پس از انقضای 5 سال قرار شد که این دو با هم ادغام شوند و بحث بر سر این شد که «کانون وکلای دادگستری» در «مرکز امور وکلا و مشاوران حقوقی» ادغام شود یا بالعکس؟
رئیس کانون وکلای دادگستری استان همدان گفت: در پی این بحث، «قانون جامع وکالت» با هدف نحوه ادغام این دو نهاد طرح شد که در این قانون 80 درصد خواسته‎های «مرکز امور وکلا و مشاوران حقوقی» دیده شده است.
وی با بیان اینکه این طرح در مجلس اعلام وصول شده است، افزود: اگر مشکلی پیش نیاید، پیش‌بینی می‎کنیم که «مرکز امور وکلا و مشاوران حقوقی» در «کانون وکلای دادگستری» ادغام شود.

اضافه کردن نظر

قوانین ارسال نظر:
نظرات فقط پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.

کد امنیتی
تغییر کد امنیتی

دسترسی ها

آمار بازدیدکننده‌ها:

امروز64
دیروز82
این هفته213
این ماه1291
مجموع193715

آی پی شما: 54.198.246.164